2709_header_feuchtigkeit

PRIRODZENE REGULUJE VLHKOSŤ

ISOCELL celulóza reguluje vlhkosť. Nielen veľmi dobre prepúšťa vodnú paru, je tiež schopná prenášať vlhkosť do vlákien. Tento parádny kúsok zvláda bez straty svojich izolačných vlastností.

Prenos vlhkosti v stavebnom diele funguje na základe difúzie, teda z teplého do studeného prostredia. Ak teplota vzduchu dosiahne rosný bod, dochádza k tvorbe kondenzátu. Celulóza sa vyznačuje kapilárnou vodivosťou, to znamená, že absorbuje vlhkosť a pôsobí tak proti smeru difúzie. Celulóza sa stáva cenným zásobníkom vlhkosti, predovšetkým v prípade, keď je vysúšanie stavebného dielu možné len zo strany priestoru – napríklad pri nevetraných plochých strechách, vnútornej izolácii alebo sanačných prácach. Celulózová izolácia ISOCELL ako taká neplesnivie a chráni aj priľahlé stavebné diely.

Zdroj: DI. (FH) Michael Gomm, „Tvorba plesní na dreve a drevených materiáloch“, diplomová práca spracovaná na vysokej odbornej škole FH Kärnten 2009

 

Vedeli ste?
Vzduch s teplotou 20°C a absolútnou vlhkosťou 9,4 gramov na kubický meter zodpovedá relatívnej vlhkosti 54%. Pri ochladení vzduchu na 10°C vzrastie relatívna vlhkosť vzduchu na 100%. Pri ďalšom ochladzovaní dochádza k vyzrážaniu kondenzátu. Táto teplota sa nazýva rosný bod.